Parapsikoloji

Avrupa Yakası Psikolog

Çoğumuz aklımıza gelen bir arkadaşımızın bizi aradığı, düşündüğümüz veya rüyada gördüğümüz bir şeyin gerçekleşmesi gibi olaylar yaşamışızdır. Bazı kişiler bu tip duyu dışı algılamaları daha yoğun yaşarlar, başkalarının düşüncelerini okur, cisimleri düşünce gücüyle hareket ettirir ya da gaipten haber verirler. Yüzyıllardır böyle insanların varlığı bilinmekte, onlara karşı korkuyla karışık saygı duyulmakta ve bu konu merak edilmektedir.

Parapsikoloji terimi ötesinde anlamına gelen “para” ekinin “psikoloji” ye eklenmesi ile oluşturulmuş olup sözlükte; “doğaüstü olayları araştıran, telepati, gaipten haber alma, duyu dışı algılama vb. olayları inceleyen ruh bilimi” olarak açıklanmaktadır.

Doğaüstü güçlere sahip insanlar bilim insanlarının da dikkatini çekmiş, özel olarak oluşturulmuş laboratuvar ortamlarında araştırılmalar yapılmıştır. Psişik yeteneklere dair ikna edici bilimsel bir kanıt bulunamamış olmakla birlikte günümüzde Parapsikolojik araştırmalar akademik olarak sürdürülmekte ve Avrupa’da bazı üniversitelerde Parapsikoloji alanı bulunmaktadır.

Yapılan çalışmalarda parapsikolojik araştırmalar:

  1. Psişik yetenekler ve deneyimler ve 2. Fiziksel etkiler olarak iki ayrı şekilde yürütülmektedir. Psişik yetenekleri olan kişiler hiçbir aracı…

View original post 178 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s