Dünya’ya düşen göktaşında ‘imkansız’ kristal bulundu

Bilimpro

Bilim insanları, 2011’de Rusya’nın Siberya bölgesine düşen bir göktaşında ‘kuazi kristal’ ortaya çıkardı. Bir kuazi kristalin atomları, doğadaki normal kristallerde bulunmayan şekillerde düzenlenmiş olabiliyor. Bu yüzden ‘imkansız’ kristal de deniliyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, inanılmaz derecede nadir olan kuazi kristalin atomları, doğada imkansız olduğu düşünülen bir yapılanmaya girebiliyor. Mikroskop altında bakıldığında hiçbiri bir diğerini tekrar etmeyen, fakat mükemmel bir simetri içinde dizilerek kümeler oluşturan atomlar görülebiliyor. Bilim insanları atomların bu şekilde düzenlenmesinin ancak insan eliyle yapılabileceğini düşündükleri için doğada karşılaştıklarında hayrete düşüyorlar.

kuzaa Göktaşından çıkarılan kuazi kristali

Daha önce iki kere doğal kuazi kristal görülmüştü. Üçüncüsü ise Rusya topraklarına düşen bir göktaşı parçasından elde edildi. California Teknoloji Enstitüsü ile Florence ve Princeton üniversitelerinin Scientific Reports dergisinde yayınlanan ortak araştırmasına göre, Rusya’nın uzak doğusundaki Khatyrka bölgesinde bulunan göktaşındaki kuazi kristal, sadece birkaç mikrometre genişliğinde. (1 mikrometre = milimetrenin binde biri). Bu sebeple elektron mikroskobunda görülebiliyor.

DÜNYA’DA DAHA ÖNCE HİÇ GÖRÜLMEDİ

Bulunan son…

View original post 219 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s