Bulunan Eski Bir Kafatası Modern İnsanların Avrasya’ya 60-70000 Yıl Önce Geldiğini Gösteriyor

Evrimsel Tıp

Bulunan Eski Bir Kafatası Modern İnsanların Avrasya’ya 60-70000 Yıl Önce Geldiğini Gösteriyor

Kaynak: Tel Aviv Üniversitesi

Özet: Bulunan eski bir kafatası, modern insanların Avrupa’ya ne zaman göç ettiğine dair var olan bilinmezliği çözebilmek adına doğrudan bir anatomik kanıt sunuyor. Bu kafatası, aynı zamanda, Avrupa’da Neandertaller ile modern insanların aynı anda aynı coğrafyada yaşadıklarını kanıtlayan ilk somut buluntu olarak da görülüyor.

İsrail'de Manot Mağarası'nda bulunan kafatası. İnsan türünün yeryüzüne yayılışı hakkında önemli bilgiler sağlıyor. İsrail’de Manot Mağarası’nda bulunan kafatası. İnsan türünün yeryüzüne yayılışı hakkında önemli bilgiler sağlıyor.

Modern insanların, yani Homo sapiens’in kökeninin yaklaşık 200000 yıl önceye dek gittiği ve modern insanların Afrika’da evrimleştiği bilim çevrelerince kabul edilen bir görüş olmasına rağmen, modern insanların yeryüzüne nasıl yayıldığı ve Neandertallerin neslinin kesin olarak nasıl ve nerede tükendiği uzun zamandır tartışılıyordu. Fosil kayıtları modern insanların Orta Doğu’ya (Levant) yaklaşık 100000 yıl önce ulaştığını kanıtlarken bazı genetik bulgular insan popülasyonlarının Dünya’ya yaklaşık 70000 yıl önce yayıldığını gösteriyordu. Bu bulgular arasında sonuç olarak 30000 yıllık fark meydana…

View original post 661 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s