Evrim Düşüncesi ve Tarihi

Evrimsel Tıp

EVRİM DÜŞÜNCESİ VE TARİHİ

Yazar: Doğa Çapar (Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Bir düşünce şekli olarak evrim, zannedildiği gibi Darwin’e değil çok daha eskiye dayanan bir fikirdir. Bu yazımda evrim düşüncesini mitoslardaki temelinden alıp günümüze kadar getirerek çok daha iyi anlaşılmasını sağlamaya çalışacağım.

Anaksimandros Miletli Anaksimandros

Aslen evrimsel düşüncenin temelleri Miletli Anaksimandros (MÖ 560) tarafından atıldı. Bu fikrinin gelişmesinde ise, ilk su kütlesi olan Nun’u temel alarak ortaya atılan, Mısırlıların Nil’in taşan sularından dolayı meydana gelen çamurdan oluşan yaşam fikri ilham olduğu sanılmaktadır. İlk kozmolojik ve jeolojik evrim iddialarında da bulunan Anaksimandros, devamında biyolojik evrimle ilgili düşüncelerini de önceki inançları rasyonelleştirerek geliştirdi. Anaksimadros, dünyanın bir zamanlar su ile kaplı olduğunu, ancak sonradan ısınarak buharlaşan suyla karaların ortaya çıktığını, insan da suda yaşayamayacağına göre başlangıçtaki canlıların insan olmayacağını (deniz kestanelerine benzeyen yaratıklar) söylemişti.

Sonrasında presokratik Yunan felsefesindeki en önemli evrimsel fikir Efesli Herakleitos’tan geldi. Çoğumuzun işittiği gibi “Aynı nehirde iki…

View original post 1.184 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s