Kanserin Evrimi

Evrimsel Tıp

Kanserin Evrimi

Yazar: Duygu Yanıktaş (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Not: Bu araştırma, 27-28 Şubat 2016 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (GÜTBAT) tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen “Kadın Sağlığı ve Onkoloji” kongresinde poster bildirisi olarak yer almıştır.

001

Giriş  

Auguste Comte’un “Bir bilim ancak tarihi bilinirse tanınabilir” sözünden yola çıkarak, insanın yüzyıllardır kanseri yenmek için verdiği uğraş ve kanser  tedavisinin  tarihi gelişimi üzerinde durarak başlamak istiyorum.

Tıp Tarihinde Kanser

Malign tümörlerle ilgili tanımlara ilk olarak Mısır papirüsleri, Babil çivi yazısı tabletleri ve eski Hint yazmalarında rastlanılmaktadır. Kanser teriminin ilk defa Hipokrat tarafından (M.Ö. 460-377) organizmanın şifa bulmayan yeni yapılanmaları için kullanıldığı görülür. Vücut yüzeyinde büyüyen ve genellikle ülsere neden olan, kırmızı, sıcak, ağrılı, diğerlerinden farklı karakterde olup daha yavaş büyüyen şişliklere Hipokrat, “karkinos” ya da “karkinoma”, Galen (M.S. 2. yüzyıl) ise yengece benzettiği görünümü nedeniyle “kanser” adını verdi. Diğer bir yoruma göre bu adlandırma, kanser ağrısının…

View original post 1.278 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s