Büyülü Ada

BAĞDAŞ KURAN GÖLGE

Gölge Konuşuyor:

En önemli sürpriz yazarla ilgili olandı şüphesiz. Gerald Durrell bir başka İngiliz yazar Lawrence Durrell’ın erkek kardeşiymiş. Bunu kitabı elime almadan bilmiyordum. Üstelik otobiyografik bir roman olduğu için kardeşler romanda boy gösteriyor. Dört kardeşin en büyüğü Lawrence yani Larry, en küçüğü ise Gerald yani Gerry imiş.buyulu-001

Larry hakkında bir kaç kelam edersek, belki de romanın en itici tipi diyebiliriz. Bir tür küstahlık ve bilmişlik ruh haline sahip.  Birinin başarısı karşısında “bunda ne var ki”” gibi ruh haline sahip. Aileye musallat olan yangın sırasında uykusunda uyandırılınca aile fertlerine kızar, “bir yangını niye bu kadar büyütüyorsunuz, yangın söndürme dünyanın en kolay işidir.” Larry böyle işte deyip onunla ilgili bahsi şimdilik kapatalım.

Bunun yanında Gerry sempatimizi kazanıyor her davranışıyla. Romandaki diğer insanlar da yine sempatimizi kazanıyor. İki Yunanlı, biri entelektüel bir doktor, diğeri de bir adalı köylüsü olan Spiro da iyi insanlar şüphesiz. Karakterlerin güzelliği romanı da güzelleştirdiği bir gerçek.

Gerald…

View original post 313 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s