Zihin yoluyla iletişim kuruyorlar

Bilimpro

Almanya’daki bilim insanları, vücutlarını hiçbir şekilde kontrol edemeyen ‘kilitli kalma sendromu’ hastalarının zihin yoluyla iletişim kurabileceklerini keşfetti. İnsanların beyinlerini analiz eden bir bilgisayar kullanan araştırmacılar, sorularına ‘evet’ veya ‘hayır’ cevapları alabilmeyi başardı.

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nin bilim dergisi PLOS Biology’de yayınlanan araştırmasına göre, sinir sistemini etkilese de beynin faaliyetlerini durdurmayan ALS hastalığının yol açtığı kilitli kalma sendromu hastaları, hareket ettiremedikleri bir bedende yaşamak zorunda kalıyor. Zihin okuma üzerine çalışan bu yeni yöntemin denendiği hastaların mutlu oldukları ortaya çıktı.

Bir yılı aşkın bir süredir denek olarak kullanılan 4 hasta, daha önce hiçbir şekilde iletişim kuramıyordu. Araştırmaya göre, beyin hücrelerinin faaliyetleri kandaki oksijen seviyesi ve kanın renginde değişimlere yol açıyor. Bilim insanları bu uygulamada kızıl ötesi spektroskopi adlı bir yöntemi kullanarak beynin içindeki kanın rengine bakıp kişinin beyninde yürütülen faaliyeti algılıyor.

773 Evet ve hayır cevapları, beynin iki yarım küresinde aynı bölgeleri aktive ediyor. Kırmızı renk arttıkça konsantrasyon da artıyor. 

Hastalara “Eşinin adı Niels mi?” gibi sorular sorarak…

View original post 129 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s