Atatürk, Şamanizm, Yahudilik ve Laiklik

Tarihten Yazılar

Mustafa Kemal Atatürk’ün din ile ilgili düşünceleri her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu konuda her kafadan bir ses çıktığını söylemek, herhalde abartı olmaz. Mustafa Kemal Atatürk’ü dinsiz ilan edenler olduğu gibi, onun Yahudi veya Şaman olduğunu iddia edenler de olmuştur. Bu yazıda, onun inanıp inanmadığı tartışmasından çok, onun inancı hakkında öne sürülen fikirler, bu fikirlerin ne derece ciddi olduğu ve onun bu tartışmalar karşısında ne düşündüğünü sizlere aktarmaya çalışacağım.

Mustafa Kemal Atatürk Şaman mı?

Mustafa Kemal Atatürk‘ün dini inancıyla ilgili, en garip iddiayı ortaya atan kişi, şaşırtıcı bir şekilde, Cemal Kutay gibi önemli bir tarihçi olmuştur. Cemal Kutay, 1999 yılında Hürriyet gazetesine verdiği bir ropörtajda, Kuleli Askeri Lisesi’nde, Atatürk’ün şamanlığını kanıtladığını ileri sürdüğü bir belgeyi okuttuğunu iddia ediyor ve bu iddiasının öğrenciler tarafından da alkışlandığını söylüyor. Cemal Kutay’ın okuttuğu belgede şunlar yazmaktadır:

“Bu memleket, Dünyanın beklemediği, asla ümid etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahna oldu. Bu sahna 7…

View original post 813 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s