Göklerin Krallığı

Neferkamin Anu

Yaratılış destanı ve paralel metinlerle ilgili çalışmalarda M.Ö 2000’den bir süre sonra Enki’nin oğlu Marduk’un Enlil’in oğlu Ninhurta ile giriştiği tanrılar savaşında yarışın galibi olarak görünür.Babilliler daha sonra orijinal Sümer metinlerinde “Yaratılış Destanını” değiştrimişlerdir.Ninhurtaya yapılan göndermelerin hepsini ve Enlil’e yapılan göndermelerin çoğunu çıkartarak ,istilacı gezegeni Marduk’diye yeniden adlandırmışlardır.

Marduk’un Dünya üzerindeki “ Tanrıların Kralı” statüsüne yükselişine ,ona göksel karşılık olarak Nefilimlerin gezegeninin tayin edilmesi eşlik eder.

“ Göksel Tanrıların (Gezegenlerin) Efendisi “ olan Marduk aynı zamanda Göklerin Kralıydı.

Bazı bilim adamları ilk başlarda “ Marduk”un Kuzey Yıldızı yada bahar noktası sırasında Mezapotamya semalarında görülen bir başka parlak yıldız olduğunu düşündüler.Onları bu düşünceye iten Marduk un parlak gök cismi olarak tarif edilmesiydi.Fakat Albert Schott incelemiş olduğu metinlerde Marduk’un güneş sistemine ait olduğunu kesin olarak göstermiştir.

Diğer bir bilim grubuda Marduk’un diğer sıfatları “ Büyük Gök Cismi” ve “Işıldayan” kelimelerinden yola çıkarak , Mısır tanrısı Ra’ya paralel olarak Babil Güneş Tanrısı olduğunu…

View original post 1.171 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s