‘Yapay’ böbreklere bir adım daha yaklaşıldı

Bilimpro

Hollandalı bilim insanları, işlevsel biyo-yapay böbrek için önemli bir gereklilik olan ‘canlı membran’ oluşturmayı başardı. Çalışma, tüm dünyada böbrek yetmezliği çeken milyonlarca hastaya yeni bir umut ışığı oldu.

Araştırma, ABD’nin Chicago kentindeki Amerikan Nefroloji Derneği (ASN) Böbrek Haftası 2016 etkinliğinde duyuruldu. Hollanda’daki Twente Üniversitesi’nden Dimitrios Stamatialis ile Utrecht Üniversitesi’nden Roos Masereeuw önderliğindeki ekip, işlevsel biyo-yapay böbrek için kilit bir gerekliliği başarıyla tasarladı.

“YAŞAYAN ZAR” OLUŞTURULDU

Araştırmaya göre, polietersülfon (termoplastik bir polimer türü) esaslı içi boş elyaf zarlarında insan böbreği hücreleri (ciPTEC’leri) kullanan bilim insanları, yapay membran yüzeyleri üzerinde sıkı bir böbrek hücre tabakasından oluşan ve “yaşayan” bir zar oluşturmayı başardı. Moleküllerin bir taraftan diğerine taşınabilmesinden dolayı, hücre tabakasının gerçekten fonksiyonel bir yapı olduğu belirlendi.

Çalışmayı değerlendiren Dimitrios Stamatialis, “Bu, biyo-yapay böbreklerin gelişimine yönelik önemli bir adım. Bu çalışmanın stratejileri ve yöntemleri, biyo yapısal bir akciğer, karaciğer ve pankreas geliştirilmesinde de kullanılabilir” dedi.

SENTETİK (YAPAY) ORGANLAR

Fonksiyonel bir biyo-yapay böbrek, böbrek yetmezliği çeken milyonlarca hasta…

View original post 97 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s