Yaşlanma geciktirilebilir mi?

Bilimpro

Yaşlanmayı durdurmak mümkün değil. Pek çok neden şu veya bu yüzden bizi yaşlandırıyor. Ancak ABD’de yapılan son araştırma, bilim dünyasını insanlarda yaşlanmayı geciktirmeye bir adım daha yaklaştırdı. ‘Hücresel yeniden programlama’ yöntemini kullanan araştırmacılar, canlı hayvanlardaki yaşlanma sürecini yavaşlattı. Farelerin yüzde 25 oranında daha uzun yaşayacak şekilde yaşlanmaları sağlandı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, California eyaletinin La Jolla kentindeki Salk Enstitüsü’nden bilim insanları, farelerdeki yaşlanma sürecini durdurmak için uyarılmış pluripotent kök hücreleri (iPS)’leri kullandı. Yöntem, deri hücrelerini temel, embriyo benzeri bir duruma yeniden programlama olanağı sağlıyor. iPS’ler vücuttaki diğer hücre türlerine doğru gelişim gösterebiliyor. Yeniden programlanan kök hücreler ile canlıların gençleşebildikleri belirtiliyor.

HÜCRELER GENÇ HALLERİNE DÖNÜŞÜYOR

Hücreleri bu gibi embriyo benzeri duruma yeniden programlamak kulağa canlıları daha genç yapabiliyor gibi gelse de, bu durum aynı zamanda tehlikeli komplikasyonlar da doğuruyor. Daha önceki araştırmalarda, yaşayan hayvanlara iPS hücrelerini sunmanın ölümcül olabileceği ve yetişkin hücrelerin kendi kimliklerini kaybetmesinden dolayı kanserojen büyümelerle veya organ iflaslarıyla sonuçlanabileceği bulunmuştu.

Salk Enstitüsü…

View original post 351 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s