Tek boynuzlu at ‘unicorn’ gerçek mi?

Bilimpro

Bilim insanlarının yeri araştırmaları ışığında evet, gerçek olma ihtimalleri var. Peri masallarında veya mitolojide sıkça karşılaştığımız tek boynuzlu atlar (unicorn), belki de sadece hayal gücünün bir ürünü olmayabilir. Aslında varlıklarına dair ipuçlarına ulaşılan tek boynuzlu bir canlı türüne at demek pek doğru olmaz. Ama genel hatlarıyla, binlerce yıl önce yaşayan söz konusu canlının unicornları andırdığı ortada.

Rusya’daki Tomsk Devlet Üniversitesi ile Kazakistan’daki Pavlodar Pedagojik Enstitüsü’nden uzmanların Amerikan Uygulamalı Bilim dergisinde yayınlanan araştırmasına göre, Sibirya Unicorn’u olarak da bilinen ‘Elasmotherium Sibiricum’ adlı hayvan birçok sorunun cevabı olabilir.

822 Sibirya Unicorn’u (İllüstrasyon: Heinrich Harder)

Tek boynuzlu bu canlının yaklaşık olarak 350 bin yıl önce soyunun tükendiği sanılıyordu. Ancak bilim insanları, Kazakistan’ın Pavlodar bölgesinde ve Sibirya’nın batısında bulunan kafatası fosillerini incelediklerinde sadece 29 bin yaşında olduklarını tespit etti. Bu da, tek boynuzlu canlılarla insanların birlikte yaşamış olabilecekleri ihtimalini doğurdu.

Tabii ki bu araştırmada tek boynuzluların büyüsel ve masalsı güçlere sahip olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak…

View original post 172 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s