12 milyar yıl geçmişten gelen sinyal

Bilimpro

Çok, çok uzaklarda bir şey muazzam bir güçle infilak etti ya da bilinmeyen başka bir olay gerçekleşti. Uzayın derinliklerinden gelen bir sinyal, 2 Şubat 2017’de yer ve uzay teleskopları tarafından tespit edildi. Kaynağın uzaklığını hesaplayan bilim insanları şaşkınlıklarını gizleyemedi. Zira sinyal, 12 milyar ışık yılı uzaklıktan geliyordu. Başka bir deyişle 12 milyar yıldır uzayda seyahat ettikten sonra ancak Dünya’ya ulaşabilmişti. (1 ışık yılı, yani ışığın 1 yılda kat ettiği yol = Yaklaşık 10 trilyon kilometre).

Batı Avustralya Üniversitesi’nden uzmanların, bilimsel çalışmaların yer aldığı internet sitesi The Conversation’da yayınlanan araştırmasına göre, ilk olarak NASA’nın Swift Uzay Teleskobu tarafından belirlenen sinyalin türü; bir gama ışını patlaması. (gamma ray burst – GRB). Bu patlamalar, evrende Büyük Patlama (Big Bang)’den sonraki en büyük enerjiyi açığa çıkaran olağanüstü ışınımlardır.

swift1 Gama ışını patlaması ve Swift Uzay Teleskobu illüstrasyonu

Peki GRB’leri nasıl tanımlayabiliriz? Bu esrarengiz ve abartılı enerji boşalımları, bir saniyeden kısa zamanlardan birkaç dakikaya kadar süren patlamalar olarak biliniyor…

View original post 311 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s