Kanda hastalık teşhis eden mikro robot

Bilimpro

Kanada’daki bilim insanları, bakteriyel enfeksiyon teşhisini kan örneğinde yarım saat içinde doğru bir şekilde yapabilen nano robot (nanobot) geliştirdi.

Popular Science dergisinin haberine göre, Ontario kentindeki Brock Üniversitesi’nden kimya profesörü Feng Li ve ekibinin altından imal ettikleri üç boyutlu robotun çapı yaklaşık 20 nanometre. (1 nanometre = milimetrenin milyonda biri). Nanobot, örneğin tüberküloz DNA’sı taşıyan hücrelerin bulunduğu bir kan örneğine atıldığında, robota ait uzun DNA sarmalı hastalığı tanıyor ve kısa sarmalı keserek kan örneğinin parlamasını sağlıyor.

Bilim insanları mini aygıtı test etmek için sağlıklı insanlardan alınan kan örneklerine tüberküloz DNA’sı yerleştirip içine nanobot attılar. Örneği inceleyen araştırmacılar parlaklığın giderek arttığını, 30 dakika sonunda ise maksimuma ulaştığını belirledi. Normal şartlar altında birçok tüberküloz testi en az bir gün sürüyor ve doktorlar ya da uzman laboratuvar teknisyenleri tarafından analiz edilmesi gerekiyor.

Nanobotlar şimdilik hastalıkla mücadele edemiyor sadece olabildiğince hızlı bir şekilde hastalığı tespit ediyor. Doktorlara daha etkili bir şekilde müdahale imkanı sağlıyor. Araştırmacılar nanobotların maliyetinden…

View original post 68 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s