VARLIK MI? HİÇLİK Mİ? 

Yakup Uykutalp

İlgili resim

Hayat varla yok arasında değişir. Varlık, yokluğu yaşayan hiçlik duygusu düşünceyi, düşüncedeyse kazandığımız anların kendimizi kaybettiğimiz zamanları temsil eder.. “Neydim..ne oldum gibi”

Varlık dediğim hiçlik düşüncesini yaşayarak kendini küçümseme anlamına gelmemeli. Duygular,  düşünceler hezimete uğrayarak bilgi dahilinde kendisini dizginleyerek başkasının gözünde büyüme ve kibirlenmemektir. Var olmak ben bu işte varım demekse, hiçliği yaşayan ben bu işte yokum manasını taşımaz. Varlığını kabul eden fakat hiçlik duygusunu yaşayan kişi böbürlenmez.

Yaşam bir varmış, bir yokmuş mesafesinde hiçliği kabullenip yaşamaktır. Hiçlik düşüncesini yaşayan herşeyi kabullenir. Çok bilgili olsa da, çok zengin olsa da, çok çevresel faaliyeti olan biri olsa da hep alttan almasını bilendir.

Bilgili, kültürlü, çevresi çok ve zengin biriyse, bir de yüksekten uçmayı seviyorsa kendisiyle övünür durur. Varlık içinde yokluk çekmektense kişilerin gönlünde taht kurmak önemli. Gönlünün zengini olma var olma değil, mutevaziliği yaşayarak gönüllerin zengini olma, etrafındakilere yaşatmaktır. Aslolan benlik kavramıdır. Hz. Mevlâna der ki” Ya olduğun gibi görün, ya…

View original post 557 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s