AYDINLANMA

Prof.Dr. Coşkun Özdemir

Aydınlanma-Çağı1AYDINLANMA 

İngilizce konuşanlar ‘Enlightment’ , Fransızca konuşanlar ‘İllumination’ diye anıyor.

Ülkemiz ve sorunları konusunda farklı görüşlerimiz olabilir. Bunu doğal karşılamamız gerekiyor. Ama demokrasinin, insan haklarının, kadın haklarının, özgürlüklerin güvencesi, olmazsa olmazı aydınlanmadır. Onu olsun mu olmasın mı diye tartışamayız.

Bir demokraside aklı ve bilimi ret edemeyiz. Bu özgürlük ve eşitlikleri ret etmek anlamına gelecektir..Akıl ve bilim büyük devrimci Atatürk’ün mirasıdır. Atatürk ülkemin yüzyıllardır başlıca eksiği olan bu kavramları toplumda egemen kılmak istemiş buna ömrü yetmemiş  ve onları miras olarak bırakmıştır.

Gençliğe hitabında dehşet bir öngörü ile gelecekteki tehlikelere yer vererek akıl ve bilimi başka bir deyimle  aydınlanmayı gençliğe  emanet etmiştir..Ama onu izleyen politikacılar bu mirasa sadık kalmamış gençliği etkisiz kılmışlardır. Çünkü aydınlanmayı benimsemiş değillerdi. Aydınlanmadan korkuyorlardı. Onlar muhafazakarlığın temsilcileri idiler muhafazakarlardan oy alabilirlerdi halk da öyle kalmalı idi.. Atatürk’ün silah arkadaşları da bu yüzden saltanatın kaldırılmasına, cumhuriyetin ilanına muhalefet etmişlerdir. 15 yıl Atatürk’ün yanı başında yer alan mareşal Fevzi Çakmak…

View original post 234 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s