Plastik torba benzeri yapay rahim üretildi

Bilimpro

ABD’deki bilim insanları, çok erken doğan (prematüre) bebeklerin hayatta kalma şanslarını artırmak için plastik torbaya benzeyen ‘yapay rahim’ geliştirdi. Hayvan deneylerinde başarılı olan ürün insanlarda da test edilecek.

Philadelphia Çocuk Hastanesi (CHOP) uzmanlarının bilim dergisi Nature Communications’ta yayınlanan araştırmasına göre, anne karnını taklit eden cihaz, yapay besleyici zengini amniyotik sıvı ile doldurulmuş torbadan oluşuyor. 23 haftalık insan bebeğinin yaşıyla eş değer bir prematüre kuzu cenini, aygıt sayesinde yaşamayı başardı.

Yapay rahmin en büyük özelliği, geleneksel kuluçka makinelerinin aksine anne karnını en gerçekçi haliyle taklit edebilmesi. Bebeğin kalbi, göbek kordonu vasıtasıyla annenin plasentasının yerini alan harici bir gaz değiş-tokuş makinesine doğru kan dolaşımını gerçekleştirebiliyor. Cihazda mekanik pompa kullanılmıyor zira yumuşak suni basınç bile az gelişmiş bir kalbe aşırı yük verebilir.

baby

Araştırmalara göre, gebeliğin 23. haftasından daha erken doğan bebeklerin yaşama şansı olmuyor. 23. haftadayken hayatta kalma oranı yüzde 15’e, 24. haftada yüzde 55’e, 25. haftada ise yüzde 80’e çıkıyor. Bebeğin organlarının gelişimi açısından…

View original post 141 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s