İÇKİ ve TANRISI DIONYSOS – 1. Bildik Şeyler

JANUS 722

Araştırma ve yazı:

“Dionysos, bir şarap tanrısıdır. Çiftçiliğin, bağcılığın, özellikle de üzümün koruyucusudur. İnsanlara asmayı tanıtmış, onu yetiştirmenin yollarını göstermiş, üzümü fermente ederek şarap yapmanın sırlarını öğretmiştir.”

Dionysos’u en kısa yoldan tanıtmanın yolu yukarıdaki sözcükleri yinelemekten geçmekte. Oysa gerçek, bu yüzeysel anlatımdan çok çok daha derin tabidir ki… Önce onu Yunan pantheon’undaki klasik efsaneleri ile bir tanıyalım; sonra konuşmaya başlarız.

Evet, günlerden bir gün Zeus, bir ölümlüye önce aşık, daha sonra da onunla “halvet” olur… Yüce tanrının dikkatini çekme bahtsızlığına uğrayan kız Thebai kentinden Semele’dir bu sefer. Bahtsız dememin nedeni Zeus’un ilgi gösterdiği tüm kadınların, karısı Hera elinde korkunç acılar çekmeleri… Yani mitler hep düzene uygun biçimde yaşayan evli-barklı kadın Hera’dan yanadır; çünkü patriarkal anlayışta “düzen ve statüko”, “duygu ve değişimden” çok daha önemlidir.

Zeus, Semele ile sevişirken Zeus’un karısı Hera olayı haber alır ve Semele’den öç almak için kılık değiştirerek bakıcı Beroe olur. Amacı Semele’yi, Zeus’u kendi haliyle görmesi…

View original post 540 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s