Nöropsikoloji – Bipolar Bozukluk – Benim Hastalığım

Çok Kişisel Bir Blog

Evet, bugün de kendi hastalığım hakkında bir yazı yazmak istedim. Ayrıca yaşadığım duygu-durum bozukluğunu da anlatacağım.

İlk olarak wikipedia’daki tanımına bakalım;

Bipolar bozukluk, belirtileri bir dönem yüksek ruh halli maniye ve bir dönem düşük ruh halli majör depresif bozukluğuna benzer olmak üzere, kişinin duygudurumunda aşırı ve zıt yönlü değişiklikler tecrübe etmesi ile karakterize edilen bir zihinsel hastalıktır.

Kısaca bahsedecek olursak; bir öyleyim, bir böyle. Bir aşırı enerjik, özgüvenli, dünyayı gezmeye yetecek kadar enerjik, dünyanın en riskli girişimlerine girebilecek kadar formda ve kendini güvende hissetmek. Bir de aşırı özgüvensiz, kendini bir türlü sevemeyen, hiçbir işe yaramadığını düşünen, intihara meyilli, saatlerce veya günlerce hiçbir şey yapmak istememek gibi bir sürü yan etkisi var.

Duygudurumlar, bazen 10 dakika içerisinde değişiyor, bazense günlerce sürebiliyor. Ama ben şu sıralar çok kısa zamanda çok farklı ruh hallerine bürünüyorum. 10 dakikada bir ruh halimin değiştiği oluyor. Hatta son 2 gündür şöyle bir şey de oldu. Hem depresif…

View original post 657 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s