ARAŞTIRMA DOSYASI /// E. TÜMG. ARMAĞAN KULOĞLU : Türkiye-ABD ili şkileri : Sağırlar diyaloğu

Stratejik Plan

Türkiye-ABD ilişkileri: Sağırlar diyaloğu

Armağan KULOĞLU

oakuloglu

Türkiye’yle ABD arasındaki ilişkiler, uzun bir süre süredir, birbirini anlamama üzerine kurgulanmakta, ABD Türkiye’nin kaygılarını dikkate almamaktadır. ABD’nin özellikle Orta Doğu politikasında kendi düşüncelerini gerçekleştirmek için, müttefiklik başta olmak üzere hiçbir etik ve diplomatik değeri ve uluslararası ilişkilerdeki nezaketi dikkate almadığı görülmektedir.

PYD konusundaki ısrar

Suriye krizi başladığında ABD başta, Türkiye ve Avrupa’nın amacı Suriye rejimini devirmek üzerine kurgulanmışken, Türkiye dışındaki ülkelerin bu amaçtan uzaklaştığı, kendi çıkarlarına odaklandığı, Türkiye’nin ise hâlâ Esad takıntısından vazgeçemediği anlaşılmaktadır. ABD’nin de yeni yapılanmada, kuzeyde bir Kürt oluşumunun ortaya çıkmasını hedeflediği açıktır. Bu oluşumu PYD temelinde gerçekleştirmek istediği de ortadadır.

PYD’nin PKK’yla olan geçirgenliği, hatta birbirinin yerine geçtikleri ABD tarafından bilinmesine rağmen, onu kendi çıkarları için kullandığından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde görmekte ve Türkiye’nin gözünün içine baka baka terör örgütü olarak nitelememektedir. Bu davranışıyla Türkiye’yi adeta “akılsız” yerine koymaktadır. Aslında bu davranış, resmen hakaret niteliğindedir. Türkiye bunu…

View original post 442 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s