İkiz kardeşi beyninde ortaya çıktı

Bilimpro

Hindistan’da bir kadının beyninden temizlenen tümörün, aslında onun hiç gelişmemiş olan ikiz kardeşi olduğu tespit edildi. Uzmanlar bu durumla oldukça sık karşılaştıklarını belirtiyor.

Popular Science ve NBC’nin haberlerine göre, 26 yaşındaki Hintli Yamini Karanam ikiz kardeşinin olduğunu bilmiyordu, ta ki bir beyin ameliyatı olana kadar. Karanam, bir üniversitede doktora yapmaya başladığında daha önce hiç olmayan bilişsel problemler yaşamaya başladı. Karanam, “Okuma ve dinleme esnasında problemler yaşıyordum. Mesela odada iki kişi konuşursa onların neler konuştuğunu anlayamıyordum” diyor.

Uzmanlar problemin ve çözümün ne olduğu konusunda hemfikirdi. Karanam’ın araştırmasını ABD’deki Los Angeles Kafatası İnceleme Enstitüsü’nden Hrayr Shahinian yürüttü. Karanam, tümörün beynin derinliklerinde olduğunu öğrenince organın bütünlüğünü minimal derecede bozan ameliyat tekniğini kabul etti. Bu tekniğin öncülerinden birisi olan Doktor Shahinian, “Kafatası açılıp, metal aletler kullanılıp ardından da mikroskop ile derinliklere inilen geleneksel ameliyatlardan farklı olarak bizim gerçekleştirdiğimiz operasyon anahtar deliği operasyonuydu” bilgisini veriyor.

150421-yamini-karanam-embryonic-twin Yamini Karanam

Bu operasyon binlerce defa uygulanmış olsa da Karanam’ın…

View original post 149 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s