Işık Bazen O Kadar da Hızlı Değil

TorchWell

Işık Bazen O Kadar da Hızlı Değil

Işık hızı genellikle bir “sabit” olarak tanımlanır. Yeni yapılan deneyler bu durumun doğru olmayabileceğini gösteriyor. Bir vakum içerisinde olsa dahi bazen ışık bir miktar yavaşlıyor.

University of Rochester’dan optik fizikçisi Robert Boyd; bu yeni araştırmanın oldukça etkileyici bir çalışma olduğunu söylüyor.

Işık parçacık ya da dalga olarak ilerler. Işığın mümkün olan en küçük miktarını ifade eden bu parçacıklara foton ismi verilir. Fotonların en yüksek hızı saniyede 300 milyon metre kadardır. Bu hız ile Dünya’dan Ay’a yaklaşık 2.6 saniyede gidip dönebilecek hızdır. Bilimciler uzun süresidir; ışığın fotonlarını bir cam ya da su gibi daha yoğun ortamlarda yavaşlatabileceklerini biliyorlardı.

Öte yandan, ışığın bir vakum (boşluk) içerisindeki hareketi maksimum hız olarak kabul edilir. Vakum için bu durum mantıklı geliyor, çünkü vakum bir boşluktur ve içerisinde ışığın hızını yavaşlatabilecek herhangi bir şey yoktur. Fakat yapılan yeni bir çalışmada, bilimciler bir vakum içerisinde de olsa ışığın yavaşlayabileceğini gösterdiler.

Bundan dolayı, bu yeni veri; ışığın, fotonların…

View original post 159 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s