Işık Hızının Hikayesi

TorchWell

Işık Hızının Hikayesi

Işığın vakumdaki hızı saniyede 299.792.458 metredir. Bu, bilim insanlarının 1975 yılında üzerinde karar kıldıkları değerdir. Peki ışık hızı neden bu değerdedir ve bunun bir önemi var mı?

Bu soruları cevaplamaya çalışmak bizi uzayda, zamanda, fizikte ve ölçümde etkileyici bir yolculuğa çıkaracak; üstelik henüz hikaye tam anlatılmamış olmasına rağmen. Modern zaman çalışmaları, yüzyıllar sonra ilk defa ışık hızı sorusunu gündeme getiriyor.

Hikayeye en başından başlamak için biraz tarihe göz atalım. 17. yüzyılın başlarında, ışığın bir hızı olmadığı, sadece bir anda beliriverdiği ve yok oluverdiği üzerinde fikir birliğine varılmıştı. 1600’lü yıllar boyunca, bu fikre ciddi biçimde meydan okundu. İlk defa 1629 yılında Hollandalı bilim insanı Isaac Beeckman, bir barut patlaması etrafına bir dizi ayna yerleştirdi. Amaç, gözlemcilerin herhangi bir ani ışık parlaması fark edip edemeyeceklerini görmekti. Ne yazık ki Beeckman ve bilimin ilerleyişi açısından, bu çabalar sonuçsuz kaldı. Fakat 1676 yılında Danimarkalı astronom Ole Rømer, bir yıllık bir süre sonunda Jüpiter’in uydularından…

View original post 344 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s