Atmosfer Nedir? Özellikleri ve Katmanları Nelerdir?

TorchWell

Dünyayı ve diğer gök cisimlerini çepeçevre saran, farklı katmanlardan oluşan gaz tabakasına atmosfer adı verilmektedir. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkını dengeleyen atmosfer, canlılar üzerinde koruyuculuk vazifesi görmektedir. Hava veya gaz yuvarı gibi isimlerle de bilinen atmosfer çeşitli gazlardan oluşmaktadır. Atmosferin özellikleri, tabakaları ve yeryüzü için önemi yazımızda detaylıca anlatılmıştır.

İçinde yaşadığımız dünyanın çevresini tamamen saran, gözümüzle göremediğimiz bir gaz tabakası vardır. Hava ya da gaz küre olarak da isimlendirilen bu gaz tabakasının terimsel ismi atmosferdir. Atmosferin tamamı birçok gazdan ve su buharından oluşmuştur. Gaz oranları ve miktarları az çok belli olsa da dünyada var olan yaşam, insanların doğayı kötü kullanması sonucunda gaz oranlarında değişmeler görülebilmektedir. Atmosfer denen hava kütlesinin dünyanın şekline bağlı olarak oluşan, sınırları net olmayan bir şekli vardır.

Ekvatordan şişik, kutuplardan basık olan dünyamızı saran atmosfer de kutuplarda ve ekvatordaki yer çekiminin de etkisi ile benzer bir şekle sahiptir. Atmosfer kutup noktalarında daha ince, ekvator civarında daha…

View original post 757 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s