Atom Nedir? Atomun Yapısal Özellikleri ve Atom Modelleri Nelerdir?

TorchWell

Atom evrendeki tüm madde, cisim ve varlıkların kimyasal, fiziksel özelliklerini taşıyan en küçük birimidir. Atomun ilk tespit edilmesinden bu yana birçok atom teorisi ve modeli öne sürülmüştür. Atomların bir araya gelmesiyle bileşikler oluşur. Örneğin su hidrojen ve oksijenden oluşan bir bileşiktir. Günümüzde geçerliliği olan en son bilgilere göre atomun yapısı ve modelleri yazımızda anlatılmıştır.

Atom evrendeki tüm madde ve cisimlerin en küçük yapı taşıdır. Atom kelimesi bölünemez anlamına gelen “atomus” kelimesinden türetilmiştir. Bu ifade ise ilk olarak MÖ.440’lı yıllarda yaşamış olan Demokritos tarafından ortaya atılmıştır. Atomun tarihçesine bakıldığında ünlü filozoflardan Aristoteles’in de bu konuda çeşitli araştırmalar yaptığını görmekteyiz. Aristoteles’e göre madde ateş, su, toprak ve hava olmak üzere 4 ana bileşenden oluşmaktadır. 1803 yılında John Dalton modern atom teorisini geliştirmiştir.

Kimyasal reaksiyonlarda maddenin tam sayılarla belirlenen oranlarda tepkimeye girdiğini göstermiştir.Atomun hem kendi içerisindeki, hem de diğer atomlarla olan hareketlerini düzenlemek için 4 ana kuvvet görev yapmaktadır. Bu…

View original post 707 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s