İslamiyet Bağlamında Reenkarnasyon

Sağlıklı Şifacılık

Her din özünde görünenin ötesindeki ilahi hakikatleri sorgular ve cevaplamaya çabalar. Bu yüzden her din dış kabuğunda farklı olsa bile içkin yönüyle bir ve genel geçerliliği olan bir hakikati arar ve buna işaret eder. (Bkz. İhlas Suresi içinde bahsedilen Ehadiyet-Tanrının Birliği aslında bu şekilde de yorumlanabilir.)

Müslüman çoğunluk her ne kadar İslam’da reenkarnasyon yoktur diye yaygın bir inanışa sahip olsa bile gözlemlenen durumlar reenkarnasyona işaret etmektedir. Ebediyetle ilgili gözlemlenen doğrular O gün geçerli olmasaydı çoğunluk tarafından kabul görmezdi ve zamanın sınavından kalırdı. Ancak Din içinde doğru yorumu üretmek ve korumak da Din Alimlerinin sınavıdır. İslamiyette reenkarnasyonu deneye tutmadan yalanlamak haliyle yanlış yorumların kaynağı olarak görülebilir.

Haliyle reenkarnasyonu kabul eden kişiler için her ömür ebedi yaşam içinde atılan bir adım gibi görülebilir. Hatta vazife planındakiler “kariyerimde bir gün” de diyebiliyorlar.

Şimdi şu anda baktığımız zaman geçmişi geleceğe taşır haldeyizdir. Bu açıdan geçmişle ve insanlığın tarihiyle sürekli bir hesaplaşmamız vardır. Ahiret ölümün…

View original post 829 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s