Dünyada eşi olmayan bir metal üretildi

Bilimpro

ABD’deki bilim insanları, gaz haldeki hidrojen elementini çok büyük bir basınçla sıkıştırarak dünyadaki ilk metalik hidrojeni geliştirdi. Teknolojide devrim anlamına gelen bu yeni metal birçok alanda kullanılabilecek.

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden fizikçiler Profesör Isaac Silvera ve Ranga P. Dias’ın bilim dergisi Science’ta yayınlanan araştırmasına göre, metalik hidrojen süper hızlı bilgisayarların, yüksek hızlı trenlerin ve süper verimli araçların üretilmesinde, kısaca elektrikle ilgili hemen her şeyde çarpıcı bir biçimde gelişmeye imkan sağlayabilir. Hatta insanoğlunun çok uzak gezegenleri keşfetmesini kolaylaştıracak roket ve yakıt teknolojilerinin önünü açabilir. 

Keşif, 1935 yılında fizikçiler Hillard Bell Huntington ve Eugene Wigner’in, oda sıcaklığında gaz halinde olan hidrojenin aşırı basınç uygulandığında katı hale dönüşeceği fikrini tam 82 yıl sonra doğruladı. Uzun yıllardır birçok araştırma ekibi, bir süper iletken olarak büyük potansiyeli bulunan metalik hidrojeni gerçeğe dönüştürmeye çalıştı.

hidroj Atomik seviyedeki metalik hidrojen

Science’a konuşan Profesör Isaac Silvera, “Bu, yüksek basınç fiziğinin kutsal kasesi. Dünyadaki ilk metalik hidrojen örneği. Ona bakarken, daha önce olmayan…

View original post 141 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s