Fas’ta Yeryüzünün En Eski Homo sapiens Fosilleri Bulundu

Evrimsel Tıp

FAS’TA YERYÜZÜNÜN EN ESKİ HOMO SAPİENS FOSİLLERİ BULUNDU

Max Planck Enstitüsü ve Fas Ulusal Enstitüsünden bilim insanlarının Fas’ta yürüttüğü araştırmada birtakım taş aletler ve hayvan kemikleriyle birlikte Homo sapiens kemikleri de keşfedildi. Bulunan kemikler yaklaşık 300 bin yıl öncesine tarihlendirildiğinden, elde edilmiş olan Homo sapiens fosillerinin türümüze ait bilinen en eski örneği teşkil etmesi söz konusu oluyor. Böylece klâsik literatürde modern insanların geçmişine dair sürekli söylenegelen 200 bin yıllık tarih, yeni çalışmalarla birlikte 100 bin yıl öncesine daha çekiliyor.

Kafatası Keşfedilen fosillerin bilgisayarlı tomografi taramalarıyla elde edilen kompozit rekonstrüksiyonları görülüyor. Yapılan incelemede kemiklerin yaklaşık 300 bin yıllık olduğu bulundu. Fosilin modern insanlarla olan morfolojik benzerlikleri göze çarpmakla birlikte tam globüler olmayan arkaik görünümlü kafatası da (mavi) rapor edildi. Kafatasının bu morfolojisi, Homo sapiens evrimsel seyrinde beynin evrimine dair bulgular da taşıyor.

Modern insanlardan ve elde edilen fosillerden alınan genetik bilgiler, türümüzün orijininin Afrika olduğunu ifade eder. Şu ana kadar bulunan en…

View original post 372 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s