Lucy’nin bebeği Dikika 3,3 milyon yıl yaşında

EVRİM HABERLERİ

Etiyopya’da bulunan 3.3 milyon yıllık bebek fosili, araştırmacılara çocukluk döneminin kökenlerine dair yeni bilgiler sunuyor.

3,3 milyon yıl önce günümüz Etyopyasında yaşayan dünyanın en yaşlı bebeğinin fosili, araştırmacılara çocukluk döneminin kökenlerine ilişkin yeni bilgiler sunuyor. Yaşlı bebek fosili Lucy ile aynı türden olduğu için araştırmacılar ona Lucy’nin bebeği adını koydular.

Zeresenay Alemseged’in iki bebeği var. Biri, zamanının büyük bölümünü Etyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki sıcacık bir bungalovda, annesinin kollarında geçiren Alula.Diğeri ise, 3,3 milyon yıl boyunca kumtaşında saklı kalan ve Etyopyalı uzman Zeresenay’ın ekibiyle birlikte kalıntılarını keşfederek özenle gün ışığına çıkardığı, üç yaşındaki bir kız çocuğu. İnsanlığın en derin köklerinden gelen bu bebeğin yeniden doğumu, çok uzun bir sürede ve yavaş yavaş gerçekleşti.

Bu keşfe dek, böylesi eski dönemlere ait bebek fosillerinin tamamı bir bebek bezine sığacak kadar az sayıdaydı. Bu yeni buluntu ise sadece eski dönemlere ait, en yüksek sayıda parçası ortaya çıkarılan bir bebek değil. Aynı zamanda Australopithecus afarensis’e…

View original post 1.291 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s