Evrenin Yaşı

TorchWell

Evrenin Yaşı

Evrenin ne zaman var olmaya başladığını nasıl bilebiliriz? Gezegenimizden başlarını kaldırıp gökteki engin yıldız denizine bakan insanlar hep başlangıca ilişkin sorular sormuşlardır. Tüm bu şeyler nasıl oluştu? Hep varlar mıydı? Değilse, ne zaman ve nasıl varoldular? Böylesine karmaşık bir şeyin geçmişini, doğuşuna tanık olamadıktan sonra nasıl belirleyebiliriz?

Aslında bilimcilerin bu iş için kullandığı çeşitli yöntemler var: Evrenin genişleme hızına bakarak zamanı geriye sarmak, evrendeki en yaşlı nesnelerin yaşını kontrol etmek ve evrenin başlangıç koşullarının ne olabileceğini saptamak için kozmik mikrodalga arka alan ışınımının ölçümlerini almak gibi.

Hubble ve Genişleyen Bir Evren

Stanford Üniversitesi’nden Chao-Lin Kuo, 1900’lerin başında evrenin yaşı diye bir kavramın olmadığını belirtiyor. “Felsefeciler ve fizikçiler evrenin başlangıcının ve sonunun olmadığını düşünüyorlardı,” diyor.

Fakat daha sonra 1920’li yıllarda, matematikçi Alexander Friedmann evrenin genişlemekte olduğu öngörüsünde bulundu. Bu öngörü, pek çok gökadanın bizimkinden yüksek hızlarda uzaklaştığını keşfeden Edwin Hubble tarafından doğrulandı. Hubble bu gökadalardan bazılarını ölçtü ve 1929 yılında yayımladığı…

View original post 682 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s