İnsanların Hâlâ Evrimleştiğinin 5 İşareti

TorchWell

İnsanların Hâlâ Evrimleştiğinin 5 İşareti

İnsan evrimini düşündüğümüzde, zihnimiz, doğal seçilimin günümüz insanını meydana getirme süreci olan binlerce yıl boyunca bir geziye çıkar.  Fakat bir tür olarak bugün bile hâlâ değişim gösteriyor muyuz? Yapılan yeni araştırmalar, çağdaş teknoloji ve sanayileşmeye rağmen insanların evrimleşmeye devam ettiğini öne sürüyor1. Sheffield Üniversitesi’nin hayvan ve bitki bilimi bölümünden Dr. Virpi Lummaa’ya göre; evrimimizi, avcı-toplayıcı günlerine geri gidip, uzun bir süre önceye sıkışmış bir süreç olarak ele almak yanlış bir kavrayıştır.

Ve biz hâlâ evrimleşmekle kalmıyoruz, bunu daha önce olduğundan çok daha hızlı bir şekilde yapıyoruz. Son 10.000 yılda, evrimimizin hızı neredeyse 100 kat artmış durumda. Genlerimizde daha fazla mutasyon meydana geliyor ve bu mutasyonlardan daha fazla doğal seçilimler ortaya çıkıyor. İşte insanların evrimleşmeye devam ettiğini gösteren bazı ipuçları.

1. Süt İçiyoruz

Tarihsel olarak, bir insanın laktozu sindirme yeteneğini düzenlemiş olan gen, anne sütünün kesilmesiyle birlikte kapalı hale gelmiştir. Fakat inekleri, koyunları ve keçileri evcilleştirmeye başlamamızla birlikte, süt içebilme becerisi, besin…

View original post 581 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s