İSLAMİYET YENİ BİR DİN MİDİR ?

nuribabablog

Hz. Muhammet tarafından 612 yılında insanlığa sunulan İslamıyet yeni bir din değildir. Başta Yahudilik olmak üzere, Hrıstiyanlık ve Zerdüşlük dinlerinin karması gibidir.
Dinlerde evrim zor oluyor. Buna rağmen, Hz. Muhammede gelene kadar insanoğlu din konusunda büyük evrim yaşadı. Semavi dinlerin sonuncusu olan İslamiyetin bizatihi kendisi dahi evrimdir.

Tanrı ile konuşmak, tanrının arzularını insanlığa sunmak, yani peygamberlik Yahudi geleneğidir. Hz. Muhammet Yahudi olmayan tek peygamberdir. Hz. Muhammed’e göre “başka bir peygamber” de gelmeyecektir.

Cennet, cehennem ve ahiret fikri Hrıstiyanlıktan geliyor. Hrıstiyanlık, Müslümanlıktan 600 yıl önce Hz. İsa tarafından insanlığa sunuldu. Hz. İsa kendisinin peygamber olduğunu söylemedi. Yahudi bir ailenin çocuğu olan Hz. İsa iyi bir insandı. İnsanlara iyi davranıyor, Yahudi ve Yahudi olmayan ayırımı yapmıyordu. Hz. İsa sayesinde Yahudilerin tekelinde olan tek tanrılı din tüm insanlığa ulaştırıldı.

Hrıstiyanlığın felsefesi ve prensipleri Yahudiliğe dayanıyor. Ancak, tek başına Yahudi inanç sistemi gelişen medeniyete yetişemedi. İran’daki inanç sistemi prensipleri Yahudi dinine eklenerek Hrıstiyanlık ortaya…

View original post 413 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s