Kurban töreni hakkında bilmediklerimiz

Firudin Gilar Beg

İslam’a göre Kurban bayramının kökü, İbrahim peygamberle bağlıdır. Kuran’a göre Allah İbrahim peygambere oğlu İsmail’i kurban kesmeyi emrediyor ve İbrahim de oğlunu kurban vermek istediğinde, Allah İsmail’i affettiğini bildiriyor. Karşılığında ise bir koçu kurban kesmeyi tavsiye biliyor. Tevrat’ta İsmail karşılığında İbrahim’in diğer oğlu İshak kaydediliyor.

Sufiler dahisi ibn Arabî’ye göre, kurban töreni sembolik anlamdadır ve Allah’ın gökteki dünyayı yaratması süreci ile ilgilidir. İbn Arabi, İbrahim’in oğlunu kurban getirmesini Yaratıcı Allah ve onun tecessümü olan Yaratılmış varlıkla ilişkilendiriyor. Burada İbrahim – Allah’ın ruhu anlamında, kurban ise – kendi kendini kurban getiren İbrahim’in bu ruhunun sağ kalması anlamında kayıt ediliyor (İbn Arabî, “Füsusül Hikem”, böl. 4, 5).

Arabî’ye göre insan ölünce onun sadece bedeni ölür, ruhu ise sağ kalarak cennete düşüyor. Kuran’a göre bu cennet – İbrahim tarafından oluşturulan Kabe evidir ve Allah, ilahi ateşten yaratılmış bu evi İbrahim için serin, zararsız ülkeye çevirmiş ve torunlarına vermiştir (Kur’an, 2: 125-127 vb.).

Kuran’da…

View original post 730 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s