Bilincin Atomlardan Oluştuğu Söylenebilir mi?

TorchWell

Bilincin Atomlardan Oluştuğu Söylenebilir mi?

1961-62 öğretim yılında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde birinci ve ikinci sınıflara verdiği ilk fizik dersinde Richard Feynman şöyle demişti: “Eğer bir felaket sırasında tüm bilimsel bilgi kaybedilecek olsa ve gelecekte yaşayacak nesillere sadece tek bir cümle aktarılabilecek olsa, en az sözcükle en fazla bilgiyi veren ifade ne olurdu? Bence atom kuramı olurdu: Her şey atomlardan oluşur.”

Eski Yunan filozoflarından Demokritos bunu yaklaşık 2500 yıl önce söylemişti. Kitapları kayıp olmakla birlikte, kalan parçalardan ve diğer insanların onun hakkında söylediklerinden biliyoruz ki, Demokritos evrendeki her şeyin sürekli hareket hâlinde olan atomlardan oluştuğunu düşünüyordu. Büyük, küçük, pürüzsüz ve kaygan ya da tırtıklı ve çentikli olabilen bu atomlar tüm evreni meydana getiriyorlardı: Yıldızları, gezegenleri, Dünya’yı ve tabi kendi bedenlerimiz ile zihinlerimiz de dahil olmak üzere Dünya’daki her şeyi.

İlerleyen yıllarda bilimciler tarafından Demokritos’un temel varsayımı doğrulandı. Ancak bilim, zihni ya da insan bilincini bu senaryoya dahil etmenin bir yolunu bulamadı. Demokritos’un bununla ilgili bir düşüncesi…

View original post 524 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s