Uzay Uçuşlarında Ölen İlk İnsan: Vlademir M. Komarov (Soyuz 1)

TorchWell

Bilindiği üzere 1950 ve 60’lı yıllar ABD ve Sovyetler Birliği arasında hararetli bir uzay yarışının yaşandığı yıllardı… Hoş, bu yarış bir anlamda insanlığın uzay çalışmalarında inanılmaz mesafeler katetmesine yardımcı oldu. Fakat bir yandan da göz göre göre vahim trajedilerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

O yıllarda uzay yarışında her yönden ilkleri gerçekleştirmek her iki ülke için de asıl hedefti: Ülkelerden biri, bir ilke imza attığında, diğer ülke aynı şeyi gerçekleştiren ikinci ülke olmayı bile istemiyordu. Çünkü o yıllarda uzay yarışının önemli bir prensibiydi bu; “Birinci olamadıysan eğer ikinci de sen olma.”

İşte bu yarışın ağır bastığı tarihlerden birinde 23 Nisan 1967 gecesi Soyvetler Birliği, Soyuz 1 uzay aracını Baykonur Üssü’nden uzaya fırlattı. Uzay aracının tek mürettebatı Albay Vlademir Mihailoviç Komarov’du… Bu uçuşla Sovyetler Birliği yine bir ilke imza atarak, ilk insanlı gece uçuşunu gerçekleştirmişti. Soyuz 1, birçok sıkıntıyla yola çıkıyordu aslında. Öncelikle diğer Vostok uçuşlarında olduğu gibi insansız olarak testleri yapılmadan…

View original post 274 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s