ARAŞTIRMA DOSYASI /// E. TÜMG. ARMAĞAN KULOĞLU : Barzani’yle dip lomasi olmaz ! Anladığı dilden…

İstihbarat

Barzani’yle diplomasi olmaz! Anladığı dilden…

Armağan KULOĞLU

oakuloglu

Katar krizinin çıktığı bu günlerde, Irak bölgesel yönetimi 25 Eylül’de bağımsızlık için referandum kararı alarak adeta bulanık suda balık avlamaya çalışmaktadır. Uzun bir süredir hayalinde ve gündeminde tuttuğu sözde Bağımsız Kürdistan’ı, fırsattan istifade, hayatiyete geçirmeye çalışmaktadır.

Zamanlama tesadüf değil

Peşmergenin bu kararı almasındaki en büyük etken, Suriye’deki gelişmelerdir. Kendisini Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi olarak gören PYD, ABD’yle iş birliği yaparak Rakka Operasyonu’nu gerçekleştirmektedir.

Operasyonun ardından, ABD’den bunun ödülünü isteyeceği aşikârdır. Ayrıca Rusya’yla PYD arasında, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’takine benzer bir yapının gerçekleştirilmesine yönelik görüşmeler yapıldığı da açığa çıkmıştır.

Hatta Kamışlı’da ABD ve S.Arabistan istihbaratı öncülüğünde Suriye petrollerinin geleceğine ilişkin yapılan toplantıda, PYD’nin de petrolden pay alması karara bağlanmıştır. Bu yaklaşım, Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz edenlerin yalanını da ortaya çıkarmıştır.

Suriye’deki gelişmeler, Barzani yönetimini bağımsızlık yönünde yüreklendirmiştir. Barzani, DAEŞ’le yaptığı mücadelenin ABD’den ödülünü alabileceğini de düşünmüş, Katar krizinde dikkatlerin bu yöne çevrilmesini de bir fırsat…

View original post 341 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s