Bunca Böcek Türü Varken Neden İnsan Türü Tek?

TorchWell

Bunca Böcek Türü Varken Neden İnsan Türü Tek?

Neden bizden başka hiç insan türü yok? Doğal yaşama baktığımızda, kimi organizma gruplarında çok sayıda türe rastlanırken, kimilerinde de tam tersi olduğunu görüyoruz. Acaba tür sayısı neye bağlı olarak biçimleniyor?

Örneğin böcekleri düşünelim. Bu hayvan grubu yaklaşık 480 milyon yıl önce ortaya çıktı. Günümüzde, çok farklı ortamlarda yaşamaya uyum sağlamış olan tahminen 6 milyon kadar böcek türü var. Bu türlerin de büyük bir çeşitlilik sergilediğini biliyoruz. Şaşırtıcı nokta ise suda yaşamaya adapte olabilmeyi tam anlamıyla hiç başaramamış olmaları olsa gerek.

Arkelerden (Lat. Archaea) olan Metanopirus cinsi (Lat. genus) için ise durum böyle değil. Bu cinste 4 milyar yıl kadar önce evrilmiş tek bir tür canlı bulunuyor: Methanopyrus kandleri. Kaliforniya Körfezi’nin 2000 metre derinliğindeki yüksek karbondioksit oranına sahip olan ve 81-110°C sıcaklıktaki sularda yaşıyor.

Yaşama Bütüncül Bir Bakış

Biyologlar neden bazı canlı gruplarında tür zenginliği bulunurken, bazılarında tek bir tür olabildiğini uzun süredir anlamaya çalışıyor. Akla ilk gelen açıklamalardan biri jeolojik…

View original post 741 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s