Çin’in gizemli kuantum uydusu faaliyete geçti

Bilimpro

‘Casus uydu’ kavramı, Çin’in sıradışı uzay aracının başarılı geçen testiyle yeni bir anlam kazandı. Geçtiğimiz yıl uzaya gönderilen dünyanın ilk kuantum uydusu, yüksek güvenlikli interneti ve gizli bir iletişimi mümkün hale getirecek.

‘Micius’ adlı uydu, 2016 Ağustos’unda Çin’in Gobi Çölü’ndeki üsten uzaya fırlatılmıştı. Pekin hükümetinin Uzay Biliminde Stratejik Öncelik Programı’nın bir parçası olarak hayata geçirilen proje kapsamında, birbirlerine 1200 kilometre uzaklıkta iki yer istasyonu inşa edildi. Çinli yetkililer, 500 kilometre yükseklikteki uydudan bu istasyonlara ‘kuantum ışınlamayı’ başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Basit bir ifadeyle, kuantum mekaniği sayesinde uydudaki ‘bilgi’ şebeke içinde fotonlarla güvenli olarak taşındı. Veriler aktarım esnasında ele geçirilemedi veya kopyalanamadı. Kuantum mekaniğinin temel doğası, gözlemler bağlamında son derece duyarlı olması ve gizli bir bilginin kopyalanmasına izin vermemesidir. Bu nedenle kuantum iletişim ağlarını kırmak olanaksız.

_96510570_1 Kuantum uydusu ve yer istasyonları illüstrasyonu

600 kilogram ağırlığındaki Micius uydusunda ‘dolaşık fotonlar’ üreten bir kristal bulunuyor. Uydu her 90 dakikada bir dünyanın çevresini…

View original post 193 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s