Neden Dünya’da Tek Bir İnsan Türü Kaldı?

TorchWell

Neden Dünya’da Tek Bir İnsan Türü Kaldı?

2 milyon yıl önce Afrika’da birçok insan benzeri canlı türü yaşıyordu. Bunların bazıları birbirlerine oldukça benzerken, bazılarının belirgin tanımlayıcı özellikleri vardı.

Eylül 2015’de, bu listeye yeni bir tür de eklendi. Güney Afrika’daki mağarada Homo naledi olarak bilinen yeni bir türe ait yüzlerce kemik bulundu. Belki de hala keşfedilmeyi bekleyen soyu tükenmiş daha fazla insan benzeri tür de mevcut olabilir. Kendi türümüze gelecek olursak şu anda Dünya üzerinde yaşamını sürdüren insan türü yaklaşık olarak 200,000 yıl önce ortaya çıktı. Bu insan türünün ortaya çıktığı zaman aralığında, birçok farklı tür de yaşamını sürdürmekteydi. Fakat, bugün yalnızca bir tür kaldı.

Niçin bizim türümüz hayatta kalmayı başarırken, bütün yakın akrabalarımızın soyu tükendi? Neden dünyada tek bir insan türü kaldı?

Sima de los Huesos'da bulunmuş fosilleşmiş kafatasları. Görsel:1 Sima de los Huesos’da bulunmuş fosilleşmiş kafatasları (Credit: Javier Trueba/MSF/SPL)

Öncelikle, soyların tükenmesi durumunun evrimin normal bir parçası olduğunu belirtelim. Bu açıdan bakıldığında, aslında evrimsel süreç içerisindeki insan benzeri türlerin soylarının tükenmiş olması pek de şaşırtıcı…

View original post 1.566 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s