Protonlar Bozunur mu?

TorchWell

Protonlar Bozunur mu?

Günlük hayatta görülen herşey atomlardan oluşmuştur. Tüm bu atomlar da aynı 3 parçacıktan meydana gelir: Elektronlar, protonlar ve nötronlar. Pek çok açıdan protonlar ile nötronlar birbirlerine benzer. Aynı kuarklardan oluşmuşlardır ve kütleleri neredeyse aynıdır. Fakat nötronlar, çok önemli bir yönden protonlardan farklıdır: Nötronlar kararlı değildir. Atom çekirdeği dışındaki bir nötron, bir kaç dakika içinde başka parçacıklara bozunacaktır.

Peki ya protonlar?

Serbest protonlara evrende sıklıkla rastlanır. Gökadalardaki sıradan maddenin (karanlık madde olmayanların) çoğu hidrojen plazması biçiminde bulunur; yani bağımsız protonlardan ve elektronlardan oluşan sıcak bir gaz şeklindedir. Eğer protonlar nötronlar kadar kararsız olsalardı, bu plazma gün gelip tükenirdi.

Fakat böyle olmuyor. Protonlar ister atom içinde olsun, ister uzayda serbestçe geziniyor olsun; dikkate değer ölçüde kararlı görünüyor. Bozunan bir tekine bile rastlanmadı. Bununla birlikte, fizikte proton bozunumunu yasaklayan herhangi bir şey yok. İşin aslı, kararlı bir proton parçacık fiziği dünyasında istisna olurdu ve çeşitli kuramlar da proton bozunumunu gerekli kılıyor. Eğer protonlar…

View original post 787 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s