YURTSEVER MİSİNİZ?

Prof.Dr. Coşkun Özdemir

YurtseverlikYURTSEVER MİSİNİZ?

Gerçek bir yurtsever dünyaca ünlü sanatçı Bedri Baykam yıllar önce yurtsever hareketi başlattı. Buna gerek olduğu konusunda görüş birliği içinde idik.

Ülkenin bilgili, bilinçli yurtseverlere çok ihtiyacı vardı. Önceki yıllarda bazı otel salonlarında, daha sonra Taksim’deki PİRAMİD adlı sanat merkezi ve resim atölyesinde sık sık buluştuk ve yurtseverlerle Baykam’ın organize ettiği toplantılar yaptık. Katılımcılar yurdunu, halkını, sanatı, bilimi seven insanlardı. Yazık ki bir ortak özellikleri de yıllardır ciddi kaygılar içinde yaşamakta oluşları idi. Onlarca yıl önce başlayan ve AKP iktidarı ile ivme kazanan laiklik ve çağdaşlık karşıtı tehlikeli bir gidişe karşı ne yapılabilirdi? Bunu tartışıyor bir umut yaratmanın yollarını arıyorduk.

Hiç kuşkusuz AKP iktidarı umutsuzluğu ve cumhuriyetçi yurtseverlerin kaygılarını arttıran bir politika izliyordu. Onların bizlerden çok farklı bir dünyaları vardı. Bu iktidar çağdaşlığı, modernizmi, aklı bilimi bilimselliği, sanatı hatta gerçek bir demokrasiyi sevmiyor, benimsemiyordu. Ama halktan oy almayı rakipsiz bir şekilde iktidarda kalmayı başarıyorlardı. Yurtseverlik önemli bir nitelik, hiç kuşkusuz fıtrattan…

View original post 434 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s