“EVRİM KURAMI DEĞİŞMEYECEK TEK KURAMDIR”

TorchWell

Biyoloji dersinde evrimin anlatılması, dogmayı ön plana almış bütün idari sistemler ve toplumlar tarafından tehlike olarak nitelendirilir. Evrim’in, karmaşık düşünceyi getirdiği ve insanları dogmadan uzaklaştırdığı için, toplumlarda dogmanın yaygınlaştırılması ve belli siyasal eğilimlerin güçlendirilmesi için eğitimden uzaklaştırılması uygun görülmüştür. Evrim esasında değişimi öğreten bir bilimdir. Değişimin yasalarını verir. Esasında karşı konma sebebi budur.

Prof. Dr. Ali DEMİRSOY

Söyleşi: Harun ÇAKAN – Hazal SARAL

Bilim ve Ütopya: Evrim kuramının çıkarıldığı bir müfredat ile modern biyoloji öğrenimi yapılabilir mi? Bu konunun çıkarılması neye hizmet eder?

Prof. Dr. Ali DEMİRSOY: Son zamanlarda evrim kuramını kabul edenlerin de yaptığı bir hata var; Türkiye’de de çok yaygın kullanılıyor: Evrimsel biyoloji kullanımı. Ortalıkta “evrimsel biyoloji” diye sunum yapan insanlar var. Bu ne anlama geliyor? Evrimsel olmayan biyoloji var anlamına geliyor. Ama biz 200 yıl geriye gitsek dahi, kitaplara baktığımızda evrimsel biyolojiye göre konuların anlatıldığını görüyoruz.  Örneğin insandan başlayıp daha sonra orta kısma tek hücreli canlıyı, ondan…

View original post 3.024 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s