Hukuk ve Evrim

YineDergi

Hukuk, doğaya açık bir müdahaledir. Serbest bırakıldığında doğa kendi kuralları içinde işleyecek ve sürekli bir devinimle değişen durumlarda farklı tavırlar sergileyecektir. Güçlü olan kazanacak, zayıf olan kaybederek elenecek, doğal seçilim ile evrim yoluna devam edecektir. Hukuk, bir manada bu devinimin bir nokta esas kabul edilerek durdurulmasıdır. Güçlü olanın yanında zayıf olanın da yaşama hakkının savunulmasıdır.

Hukuk, normatif bir disiplin olması bakımından farklı davranışları benzer kalıplara sokarak anlamaya çalışır. Benzer davranışlara benzerlikleri nispetinde karşılıklar tayin eder ve farklılıkları nispetinde bunu sertleştirir ve yumuşatır. Esasen hukuk, matematiksel kesinliğe ulaşma gayretindedir. Hukuk, düzenin kurucusu ve koruyucusudur. Her şeyin tekdüze ve belirgin olması gerekir. Sosyal dünya da fizik dünya gibi kesin bir determinizm ile anlaşılabilmelidir ki sosyal hayatta da işler fizik dünyada olduğu gibi tıkır tıkır işlesin.

Ortadoğu kaynaklı vahiy geleneğinde dinlerin babası kabul edilen Hz. İbrahim, üç dinin de ortak atası olduğu gibi Tanrı’yı O’na inandıktan sonra sorgulayan ilk kişidir. Tanrı artık insan…

View original post 243 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s