ATOM ALTI PARÇACIKLAR NEDİR?

TorchWell

Atomlar birbirleriyle etkileşime girmektedir. Cismin temelinde atom vardır. Ve etrafımızda görmüş olduğumuz bütün cisimler birbirleriyle etkileşim içerisindedir.  İşte bu etkileşimi sağlayan parçacıklara atom altı parçacıklar denilmektedir.

Atom altı parçacıklar fermion ve bozon adı verilen gruplardan oluşmakta olup, bu gruplarında altında başka gruplar da bulunmaktadır.  fermion grubunda lepton ve kuarklar bulunmakta iken, bozon grubunda  x  x x bulunmaktadır.

Atom altı parçacık grubu olan fermionlar leptonlardan ve kuarklardan oluşmuş olup, bu barçacıklar aslında temel parçacıklardır. Bu grupta bulunan kuarklar 6 çeşit olup; d, u, b, t, s, c gibi çeşitliliğe sahiptir. Kuarkların oluşumunu sağlayan yapılar ise nötron ve protonlardır. Protonlar +1 yüküne sahip olup, u+u+d kuarkından oluşmaktadır. nötronlar ise d+d+u kuarklarından oluşmaktayken, elektriksel yüklerin toplamı soncunda nötr bir yüke sahiptir.

Atom altı parçacıklar olarak bilinen baryonlar üçlü kuarktan meydana gelmiş olup, kısmi olarak kararlıdırlar. Öte yandan diğer bir parçacık olan mezonlar ise ikili kuarktan oluşmuş olup, karasızdırlar. Parçacık grupları içerisinde bulunan leptonlar…

View original post 50 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s