Gaziantep’te 3 bin 700 yıllık ‘gülücük’ bulundu

Bilimpro

Gaziantep’teki Karkamış antik kentinde bu yıl etabı tamamlanan kazı çalışmalarında üzerine ‘gülücük’ ifadesi çizilmiş 3 bin 700 yıllık şarap testisi çıkarıldı. Net olarak görülebilen şekil, dünyanın en eski gülen yüz emojisi olabilir.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, iyi korunmuş haldeki şarap testisi, Suriye sınırına sıfır noktada bulunan dünyanın en önemli antik kentlerinden Karkamış’ta, Türk – İtalyan ekip tarafından gün ışığına çıkarıldı. İtalya’nın Bologna Üniversitesi’nden profesör Nikolo Marchetti, 65 hektarı Türkiye tarafında 35 hektarı ise Suriye tarafında yer alan Karkamış antik kentinin milattan önce 2. bin yılda Anadolu’da ve Mezopotamya’da hüküm süren Hititlerin önemli kentlerinden biri olduğunu kaydetti.

emoji2

Kazı ekibinin lideri olan profesör Marchetti, “Karkamış’taki kazıları 7 yıldır aralıksız sürdürüyoruz. Hitit İmparatorluğu’nun başkenti işlevini yerine getirmiş olan Karkamış kazı alanı, Türkiye’deki en geniş alanda ortaya çıkarılan mimari kalıntılara sahip. Nekropol alanında çeşitli küpler, kaplar bulduk. Bunlardan en ilginci, M.Ö. 1700 yılına ait üzerinde gülücük emojisi bulunan bir testi. Bu testi şerbet içmek…

View original post 188 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s