Satranç

Genç Yazarlar Kulübü

Satranç oyunu insanlık tarihinin en eski birkaç oyunundan biridir. Arkeolojik kazılarda M.Ö 4000 yılına uzanan kalıntılar bu oyunun tarihine ışık tutmakla beraber insanlık tarihinde sürekli kendini aktif kılmasını ve yenilemesini satrancın bir savaş oyunu, savaş sanatı olmasında aramalıyız.Her ne kadar rahatsız olsak da savaş yeryüzünde toplumlar arasında sürekli var olmuş ve savaşa hazırlanan insanlar ordularını belirli bir plan ve düzen çerçevesinde kurmak amacıyla şemalar çizmişler, zamanla objeler ve aletler geliştirmişler; örneğin atlı birlikleri temsil temsil eden taşlarla harita üzerinde planlar kurmuşlar, okçuları,piyadeleri ve diğer ordu birliklerini harita üzerinde sembolize eden bu taşlar zamanla oyuna dönüşmüş ve insanlar arasında hızla yayılmıştır.

satranc_54465.jpg
Eski dünya satranç şampiyonu Emanuel Lasker’in değimiyle satrancın kökenini mücadelede aramak gerekir ve satranç mücadeleden doğmuştur.Mücadele bütün toplumların ortak ögesidir ve geniş bir kavramdır.
Asya’da Avrupa’da ve dünyanın diğer kıtalarında satranç ve satranca benzer akıl ve savaş oyunları arkeolojik kazılarda ortaya çıkmıştır. Milattan 3000 yıl önce Mısırda bulunan piramitlerin duvarlarında…

View original post 11.684 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s