‘Tanrı’ kelimesi ve kavramı hakkında

thecrowblack

allah_yerine_tanri_demek_gunah_mi_diyanetten_fetva_h24570

Uzun yıllardır toplumumuzda malum bir cenahın ‘Tanrı’ kelimesine karşı geliştirdiği düşmanlık dolu hassasiyet bana hep ilginç ve aptalca gelmiştir.

Hikayeye göre Necip Fazıl Kısakürek’e “Üstad, kimileri Allah diyor, kimileri de tanrı. Bu iki isim arasında nasıl bir fark vardır, siz hangisinin kullanılmasını daha uygun görürsünüz?” diye sorulmuş ve Kısakürek de “Allah tanrının belasını versin!” demiş.

Bu hikayede öncelikle şaire sorulan sorunun aptalca olduğunu söylemek gerekir. Çünkü tanrı ve Allah kelimeleri eş anlamlı değildir. Bu aptalca soruya şairin verdiği söylenen cevap ise şairanedir. Ne var ki bizde malum cenah şairanelikle mantıklılık arasındaki o büyük farkı göremediğinden derhal üstadlarının bu sözüne sahip çıkmış ve ihtimaldir ki böylece ‘Tanrı’ kavramına karşı saplantılı bir hassasiyet geliştirilmiştir.

En nihayetinde bugün ‘Tanrı’ kelimesi kullanıldı mı bazı ‘hassas’ zatlar hemen işkillenir ve hatta bazen bu kelimeyi kullananı uyarmaya girişirler. Bundan bahsediyorum çünkü bu felsefe derslerinde sıkça karşıma çıkan bir durum. Öğrencileri geçtim kelli felli felsefe öğretmenlerinin bile…

View original post 440 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s