2 Milyon Yıl Önce Gerçekleşen İlk Konuşma Aletler Üzerine Olabilir

EVRİM HABERLERİ

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ilk konuşmalar günümüzden önce 2.5 milyon ile 1.8 milyon yılları arasında gerçekleşti ve alet yapımı ile ilgiliydi.

Journal of Communication dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, taş alet yapımı, Afrika’daki tarihöncesi atalarımızın konuşma ve öğretme evrimini tetikledi. Kurulan ilk cümle muhtemelen “kötü alet” idi.

Araştırmanın başındaki Thomas Morgan: “Alet kullanımının dil evrimini geliştirdiğini düşünüyoruz ve diğer duygusal kelimelerden ziyade taş yontmak hakkında bir şeyler söylemek çok daha faydalı olurdu” dedi.  “Evet, hayır, burası, orası, iyi, kötü gibi duygu belirtmeyen konseptlerde ses ve jestlerin kullanımı oldukça işe yarardı” diye de ekledi.

California Üniversitesi’nden Thomas Morgan, Liverpool Üniversitesi’nden Natalie Uomini ve ekipleri, daha önce “Oldowan Taş Yongalaması” üzerine bir dizi deney yapmıştı. Bu düşünceyi doğrulamak için ise tam 180 üniversite öğrencisine, beş farklı yolla Oldowan taş yongalama tekniği aktarılmaya çalışılmış. Daha sonra öğrencilerin ürettiği Oldowan aletlere bakılarak, konuşarak anlatma yolu, taklite dayalı, sözel olmayan sunum ve jestlere göre çok…

View original post 136 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s