700.000 Yıllık At, Genom Dizilemesi Yapılan En Eski Canlı Oldu

EVRİM HABERLERİ

Yarım milyondan daha eski olan ve donmuş halde bulunan atın kalıntıları kullanılarak şu ana kadarki en eski DNA dizilemesi yapıldı.

Orta Asya’nın merkezindeki bozkırlarda yaşayan Przewalski atı (Equus ferus przewalskii) yaklaşık 50,000 yıl önce modern evcilleştirilmiş atların soyağacından ayrıldı F: Claudia Feh

Çalışma permafrost (donmuş toprak) arazide yapılan bir yürüyüşle başladı. Kopenhag Üniversitesi’nden evrimsel biyolog Eske Willerslev, 2003 yılında Kanada’nın Yukon Arazisi’nde keşfe çıkan jeologlardan oluşan bir gruba dahil oldu. Araştırma grubu buz ve volkanik küllerden oluşan bölgeyi 700.000 yıldan daha eski olarak tarihledi. Orada, Willerslev zeminde bir kemik parçası buldu ve onun üzerinde çalışmaya karar verdi.

Bir atın bacak kemiğine ait olan fosil, radyokarbon tarihleme yöntemi için çok eskiydi fakat Willerslev permafrostun bulunduğu bölgeye dayanarak kemiği 780.000 ila 560.000 yıl öncesine tarihledi.

Bu hayvan 560,000 ila 780,000 yıl öncesine tarihlenmesine rağmen, uluslararası araştırmacıların oluşturduğu bir grup, genetik kodu deşifre edebilmek için farklı tekniklerin oluşturduğu yeni bir kombinasyon kullandılar.

Çalışmada…

View original post 464 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s