Omurgayı Esnetmek

Yoga Türkçe

Yazar: Paul Grilley

Çeviri: yogaturk

*Bu yazı,Paul Grilley’nin onayı alınarak   http://www.paulgrilley.com da yayınlanan “STRETCHING THE SPINE” isimli makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Bir eklemi çalıştırırken bir yogi veya yogininin karar vermesi gereken ilk şey kas üzerinde mi yoksa kemik üzerinde mi çalışmak istediğidir. Eklemi stabilize eden kasları mı güçlendirmek istiyor yoksa hareket açıklığını artırmak için ligamentleri mi esnetmek istiyor buna karar vermelidir. (Paul Grilley “ligamentleri esnetmek” tabirinin anatomik olarak doğru olmadığını ancak mecazi anlamda ne manaya geldiğini  açıklıyor. Konuyla ilgili detayları şu makaleden okuyabilirsiniz.) Bu makalede biz ikinci seçeneği inceleyeceğiz: omurgadaki omurları esnetmek.

Eklemlerin İki Katmanı

Taoist analizdeki temel anlayış, vücudu en az iki katmanda görmektir. Farklı ihtiyaçlara göre vücut ikiden  çok  daha fazla katmanda analiz edilebilir ama eklem hareketi incelemesi için iki katman yeterlidir.

Eklemin iki katmanı kas ve kemiktir. Kas yang katmandır ve kas ve tendonu içerir. Kemik yin olan katmandır ve ligamentleri içerir. Yogiler kendilerini ligament…

View original post 800 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s